SVAR: Styrketräning är en effektiv träningsform, men du har rätt i att du för hälsans skull också borde få upp pulsen regelbundet. Det behöver som tur är inte innebära långa, monotona pass på löpbandet. Om du ogärna vill låta bli vikterna, så kan du faktiskt konditionsträna även med vikter och maskiner. Knepet är att göra många repetitioner (15–20 st) och vila extremt kort tid mellan seten. Välj t.ex. ut tio bra övningar och gör tre set av varje övning på detta sätt.
Ett annat upplägg är att du avslutar ditt styrketräningspass med en kort ”cardiofinisher”. Det innebär 5–10 minuters intensivt arbete i slutet av träningspasset, då du ger full gas och pressar fram de sista krafterna ur kroppen. Forskning bekräftar också att några få minuters högintensiv träning kan förbättra konditionen och höja mjölksyratröskeln betydligt.
De korta slutspurterna kan genomföras på många olika sätt och med många olika övningar. Här är några förslag:
Tre bra slutspurter
-
BACKSPURTER - ställ in lutningen på
löpbandet på 8–10 %.
Löp 5–6 intervaller
à 60 sekunder med
25 sekunder gåvila
emellan.
-
CIRKELTRÄNING - kör ett varv med
15 boxhopp, 50
rephopp och 15 burpees. Därefter börjar
du om och försöker
hinna med så många
varv som möjligt på
8 minuter. Pauserna
ska vara så få och så
korta som möjligt
- MASKINKOMBO - kör igenom en runda på fem olika kardiomaskiner. På varje maskin tränar du intensivt i 1 minut och 30 sekunder. Promenaden över till nästa maskin är din vilopaus.