För kroppen bakåt när det lutar brant utför

UtmaningAlla är rädda för att åka fram över cykelstyret och det gör att många bromsar för mycket när de kör utför branta utförsbackar. Gör så härFlytta rumpan bakom sadeln när det lutar brant utför. Ju brantare backen är, desto längre bakåt och ned mot bakdäcket ska du sitta. Sträck på armarna för att komma tillräckligt långt bakåt. Därför fungerar detDet är nästan omöjligt att åka över styret med så mycket bakvikt.

23 juni 2011

Utmaning Alla är rädda för att åka fram över cykelstyret och det gör att många bromsar för mycket när de kör utför branta utförsbackar.

Gör så här Flytta rumpan bakom sadeln när det lutar brant utför. Ju brantare backen är, desto längre bakåt och ned mot bakdäcket ska du sitta. Sträck på armarna för att komma tillräckligt långt bakåt.

Därför fungerar det Det är nästan omöjligt att åka över styret med så mycket bakvikt.

Läs också

Kanske är du nyfiken på ...

Hur ofta springer du UTAN gps-klocka?

Vi rekommenderar

Hittade du inte det du söker? Sök här: