Allt fler letar fram löpskorna

Löpning är en trend över hela världen, men vi löper långsammare

Allt fler löptränar, men en siffra sticker ut lite extra. Vi löper nämligen allt långsammare, visar en studie.

15 januari 2022 av Redaktionen

Löptrenden har nått nya höjder. I coronatider med nedstängningar, förbud mot sammankomster och hemarbete har många passat på att leta fram löpskorna – och springa lite oftare och lite längre än tidigare. En omfattande rapport med statistik som samlats in från aktivitetsmätare och träningsappar från hela världen, visar hur trendigt det har blivit att springa. 

28,76 %

har antalet löpare i världen ökat med sedan coronapandemin bröt ut.

37,3 %

Så mycket mer sprang genomsnittslöparen under pandemin. Siffran inbegriper både fler och längre pass.

27 %

har användandet av löparappar ökat med. Det finns väl knappast något mer motiverande än att kunna följa sin utveckling.

4:25

är genomsnittstiden för hur snabbt svenska maratonlöpare genomför ”kungadistansen”. På världsbasis är tiden 4:29:53, så vi hävdar oss rätt bra i konkurrensen.

8,5 %

långsammare i snitt löpte vi jämfört med före corona. Alltså inte du, såklart, utan alla andra. Det beror nog på att många är ovana löpare.

5 %

fler började att ta en löprunda mellan kl. 11.00 och 18.00 under corona, kanske för att många tog rast då från hemarbetet.

Källa: RunRepeat 

Läs också

Kanske är du nyfiken på ...

Hur ofta springer du UTAN gps-klocka?

Vi rekommenderar

Hittade du inte det du söker? Sök här: