
Plus: Liten storlek, bra passform.
Minus: Ej vattentät.
Pris: 399 kr
Fjärrkontroll: Ja
Tillbehör: 3 extra öronproppar
Ljudkvalitet: 6/10
Slitstyrka: 5/10
Slutsats: Ett par lätta och smidiga hörlurar som sitter bra i öronen. De är lätta att hantera och ljudet är bra för att vara ett par trådlösa hörlurar. Bra räckvidd.
Hörlurarna är både lätta och relativt snygga att hålla i handen. De tar inte mycket plats för att vara ett par trådlösa hörlurar, vilket bidrar starkt till att de sitter perfekt i öronen även när man springer.
Hörlurarna styrs mycket intuitivt via en knapp vid ena örat. Den är lite trög att trycka in, men fungerar bra. Ljudbilden är utmärkt med stark volym och bra botten i basen. Dock är diskanten lite dålig.
Hörlurarna laddas via micro-usb vilket sker helt oproblematiskt. Men eftersom hörlurarna saknar en liten gummi-flärp för att skydda usb-utgången, så är hörlurarna känsliga för vatten och vi avråder dig därför från att använda dem i ösregn.