Julkorv
Det finns helt enkelt för lite kött i traditionell julkorv, vilket är en variant av vanlig fläskkorv. Dessutom är innehållet av mättat fett högt. Det nyttigaste med korvrätten är senapen.
Ankstek
Till skillnad från kyckling, kalkon och struts är anka betydligt fetare. Fettet finns under skinnet och kan skäras bort med lite ansträngning. I praktiken äter dock de flesta anka med hela det fettdrypande innehållet. Det innebär att man får i sig mer fett än om man sätter i sig en hel chipspåse.
Ris à la Malta
Näringsfattigt ris som blandas med socker och vispgrädde. Det låter inte nyttigt och det är det inte heller. Ev. apelsiner uppväger något av onyttigheterna. Men det ändrar inte att den klassiska efterrätten är en av de värsta synderna på julbordet.